Kraigherjeva ulica 4a, 2230 Lenart v Slov. goricah urednik@ovtar24.si

C-vitamin (kakšna je njegova vloga in kje ga najdemo)

Fotografija je simbolična. Foto: freepik

C-vitamin je eden najmočnejših antioksidantov in hkrati tudi kofaktor (kar pomeni, da je pomočnik pri tem, da lahko naše telo določene snovi uporabi skupaj z njim). Topen je v vodi, višek v telesu se izloči prek urina. Dnevna potreba pri odraslem zdravem človeku se giblje od 80 do 120 mg. Lahko je naravnega izvora in tudi sintetično pridobljen. Najpogostejša oblika sintetičnega je L-askorbinska kislina. Največ se ga proizvede iz koruznega sirupa. 

Vloga C-vitamina: zmanjšuje verjetnost okužb z virusi, deluje kot močan antioksidant, omogoča, da v telesu nastaja več kolagena, skrbi za absorbcijo železa, vpliva na zmanjšanje krvavitev in vnetij dlesni, potreben je za sintezo živčnih prenašalcev itd. 

Kako opazimo pomanjkanje C-vitamina: šibek imunski sistem, slabokrvnost, suhi lasje, ki se cepijo, groba, suha, luskasta koža, slabše celjenje ran, hiter nastanek podplutb in pokanje kapilar, krvavitve iz nosu, otečeni in boleči sklepi, naraščanje telesne teže. 

Kdaj in pri kom je smiseln večji vnos C-vitamina: pri kadilcih, odvisnikih, debelosti, metabolnem sindromu, inzulinski rezistenci, astmi, pogostih prehladih in bronhitisih, zlomih in zvinih, povečani fizični aktivnosti in jemanju nekaterih zdravil, ki povzročajo izločanje C-vitamina v urin (aspirin). 

Kdaj je povečan vnos C-vitamina lahko škodljiv: pri okvari ledvic in ledvičnih kamnih, alergijah na koruzne proteine, povečanih vrednostih železa, anemiji srpastih celic, jemanju nekaterih kemoterapevtikov, sladkornih bolnikih.

Največ naravne oblike C-vitamina najdemo v plodovih rastlin, kot so: camu-camu (majhno drevo iz deževnega gozda Peruja in Bolivije), kakadu sliva (drevo iz Avstralije), acerola (drevo iz tropskih območij Teksasa, Mehike, Karibov, Brazilije, Peruja). Pripravke iz teh rastlin lahko kupimo v obliki prehranskih dopolnil, najpogosteje v prašni obliki. Pri dopolnilih temeljito preberite njihovo sestavo. V našem okolju imamo vse možnosti, da si zagotovimo naravni vir C-vitamina: paprika, brokoli, zelenje peteršilj, cvetača, hren, nakaljeno žito, pomaranča, limona, robida itd.

Še več pa C-vitamina vsebujejo divje rastoče rastline in vrtni pleveli, ki jih uporabimo v prehrani: šipek (za čaj in marmelado), česnovka, čemaž, rogovilček, rumeni dren (drnulje), kurja črevca, užitni iglavci, krompirjevka, zajčja deteljica (pozor – oksalna kislina), črna detelja, amarant, otavčič in vse oblike regrata, kopriva itd. Marsikatero od naštetih rastlin lahko naberemo v pozni jeseni in tudi pozimi. C-vitamin izgubljamo zaradi slabe absorpcije, nepravilnega sušenja, shranjevanja in toplotne obdelave. Živali ne potrebujejo C-vitamina, saj ga njihovo telo ustvari samo. Žal smo ljudje ta gen izgubili. 

 

Marija Čuček

Dodaj komentar

Pogoji komentiranja

Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Ovtar24.si želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja.

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Ovtar24.si. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Ovtar24.si bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.

Pošlji

Ovtar24.si

Kraigherjeva ulica 4a
2230 Lenart v Slov. goricah
08 200 44 53
urednik@ovtar24.si
ISSN 3024-0050
O nas
Ostalo

Naroči se na e-novice

Strinjam se s Politiko zasebnosti