Ko v tem poletnem času hodim in nabiram zdravilne rastline po naših čudovitih travnikih, občudujem pestrost rastlinskega sveta. Hvaležna sem, da smem naravo doživeti z vsemi čuti in nekaj rožic nabrati za zdravje, med njimi tudi betoniko.
Ljudska imena za to »staro« zdravilno rožico, ki v tem času lepša naše travnike, so: betonika, betonka, bukvica, gušar, gušarjevec, navadni čistec, petonika, petonka, srpec. Raste po vsej Evropi na vlažnih, nerodovitnih tleh in tudi po suhih, sončnih travnikih. Cveti od junija do avgusta. Je trajna zelika, ki v višino zraste od 30 do 60 cm. Prepoznamo jo po značilnem štirirobem, malce grobo-dlakavem steblu, ki izrašča iz rozete, sestavljene iz jajčasto-suličastih pecljatih listov z okroglo nazobčanim listnim robom. Proti vrhu stebla rasteta dva nasproti ležeča majhna lističa, ki objemata stebelca v obliki vretenca s cvetovi. Po majhnem razmahu je socvetje v obliki klasa roza-škrlatne barve. Za zdravilne namene uporabljamo liste in nekaj pozneje socvetja. Oboje posušimo v senčnem, suhem in prepišnem prostoru. Glavne zdravilne sestavine so: eterično olje, čreslovine, grenčine itd. Izkušnje o uporabi betonike slonijo na ljudskem zdravilstvu, saj je znanost še ni raziskala. Najpogostejša je uporaba v obliki poparka (čajna žlička droge na skodelico vrele vode, ki stoji pokrita 5-10 minut), 2-3 skodelice po požirkih na dan. Tak pripravek nam je po Willfordu v pomoč pri: astmatičnih napadih, ki so povezani z zasluzenjem, želodčnem katarju, driski, zlatenici, boleznih mehurja in ledvic, vodenici, tudi pri histeriji, božjasti in duševnih boleznih. Za celjenje ran uporabljamo obkladke in kopeli, še posebej pri razjedah zaradi krčnih žil. Dobrodejno deluje čaj pri menstrualnih težavah in drugih »ženskih« boleznih. Ker čistec vsebuje tudi alkaloide (ki so slabo učinkoviti), z uporabo ne gre pretiravati. Rastlina je dobra paša čebelam, za domače živali pa so jo namakali v žganje in s takšno tinkturo čistili rane in čire.
Zdravilni čistec (Betonica officinalis L.)
V starem veku je bila betonika ena najbolj uporabljenih in poznanih zdravilnih rastlin. Če so v tistem času želeli nekomu nameniti poseben poklon, so rekli: »Poln si odlik, bolj kot betonika.«
Marija Čuček