Odkritje spominske plošče slovenskemu narodnjaku, lenarškemu županu, voditelju Sokola in odvetniku
V petek, 15. novembra, bodo v Lenartu že 38. Maistrove prireditve. Letos so jih posvetili spominu na dr. Milana Goriška, ki je pred 120-imi leti prišel v Lenart in v tem kraju pustil globoke sledi. Ob 16.30 mu bodo na hiši, v kateri je uradoval na današnji Ptujski cesti 1 nasproti stare šole, odkrili spominsko ploščo, nato pa bo ob 17. uri v lenarškem domu kulture še proslava s kulturnim programom.
Dr. Milan Gorišek se je rodil v meščanski družini 1. septembra 1878 v Celju. Bil je poročen s hčerko slovenskega deželnega poslanca Franja Robiča iz Limbuša. Pravo je študiral v Pragi, kjer je leta 1902 tudi promoviral. Poklicno pot je začel v Mariboru, a je kmalu odšel v Lenart, kjer je leta 1904 začel delati kot odvetniški pripravnik pri slovenskem odvetniku Janku Leščniku. Že leta 1910 je odprl samostojno odvetniško pisarno. V Lenart je prinesel mnoge napredne ideje in se je nenehno zavzemal za krepitev slovenstva ter za slovenski značaj trga. Bil je med vodilnimi sokolskimi delavci pri Lenartu in pomemben funkcionar mariborske sokolske župe. Kot lenarški župan je skrbel za gospodarski napredek trga in okolice. V njegovem času je Lenart doživel prvo elektrifikacijo, urejal je cestno omrežje in skrbel za urejenost trga. Dr. Gorišek je bil izvoljen za župana leta 1925. Kronisti so zabeležili, da se je v času njegovega županovanja »pokazal vsestranski napredek v trgu. Sprehajališče, olepšano sejmišče, obsežni občinski vrtovi, zeleni nasadi, poti in seveda električna razsvetljava. To so najboljši in najbolj vidni rezultati županovanja dr. Goriška«. Župansko funkcijo je Gorišek opravljal do marca 1936. Aktivno se je udejstvoval v gasilski in lovski organizaciji in bil med drugim ustanovitelj in predsednik odseka mariborske podružnice Slovenskega lovskega društva za lenarški sodni okraj leta 1921. Pod njegovim vodstvom je tudi lenarško gasilsko društvo doseglo pomembne uspehe in postalo povsem slovensko.
V tej hiši so bili uradni službeni prostori dr. Milana Goriška. Foto: Marjan Toš
Dr. Milan Gorišek je odigral odločilno vlogo v prevratnem letu 1918, ko je generalu Maistru in njegovi slovenski vojski pomagal z živežem in predvsem z denarjem iz lenarške hranilnice. Bil je predsednik lenarškega Narodnega sveta in ima veliko zaslug, da je Lenart po koncu prve svetovne vojne in zlomu monarhije novembra 1918 mirno prešel v slovenske roke. Med obema svetovnima vojnama je izjemno odgovorno vodil Sokolsko društvo Lenart, ki je poleg dejavnosti v sokolskem domu pred drugo vojno začelo graditi tudi kopališče ob reki Velki in je vzorno skrbelo za bogato društveno knjižnico. V Lenartu je ostal do aprilske okupacije Jugoslavije leta 1941, ko je moral pred Nemci z družino zbežati v Banja Luko. Tam ga je zadela možganska kap, po kateri si ni nikoli več opomogel. Umrl je leta 1957 in je pokopan na ruškem pokopališču. Slovenskim goricam je s svojim delovanjem vtisnil trajni pečat in je pri Lenartu pustil globoke sledi, saj je že po prihodu v trg leta 1904 postal eden od vodilnih slovenskih narodnjakov na Štajerskem. Letos od njegovega prihoda v središče Slovenskih goric mineva 120 let.