Usoda lenarškega zdravstvenega doma ostaja negotova
16 januar 2025ustvaril Senka Dreu
Onesnažena reka Velka v Lenartu
14 januar 2025ustvaril Marjan Toš
Oskrunjena mariborska sinagoga
13 januar 2025ustvaril dr. Marjan Toš
V Lenartu so v torek, 3. decembra, slavili poseben praznik – ne samo Ta veseli dan kulture, ki ga zaznamujemo ob obletnici rojstva največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna, temveč tudi 60 let Glasbene šole Lenart. Datuma najbrž niso izbrali naključno, saj so pripravili izjemen kulturni dogodek na visokem nivoju, ki nobenega obiskovalca ni pustil ravnodušnega.
Slavnostni koncert ob 60-letnici Podružnične glasbene šole Lenart, ki deluje pod okriljem Konservatorija za glasbo in balet Maribor, je poskrbel za pravo mero prepletanja ljubezni do glasbe, zgodovine in nostalgije.
Ravno to je bila tudi glavna tema koncerta – prepletanje. Skozi glasbo so se prepletale generacije, v dvorani je sedelo ogromno bivših učencev, ki se z veseljem spominjajo časa obiskovanja te glasbene šole, pa tudi upokojenih učiteljev. Prisotni smo dobili vpogled v začetke ustanavljanja glasbenega šolstva v Lenartu, začutili smo povezanost med učitelji in učenci, ki ne mine, tudi ko ti šolanje končajo in si ogledali in prisluhnili nastopom mladih upov, ki glasbeno šolo obiskujejo danes.
Učenke 5. in 6. razreda baletne šole so v uvodu zaplesale in skozi koreografijo prikazale zgodovino in razvoj lenarškega glasbenega šolstva skozi desetletja, povezovalec programa dr. Matej Podstenšek pa je ob tem prebiral pomembne prelomnice šole.
Spregovorila je tudi ravnateljica Konservatorija za glasbo in balet Maribor Helena Meško, ki je pohvalila podružnico, svoje sodelavce in poudarila pomen dobrega sodelovanja.
„Za vodenje šole na daleč moraš imeti ob sebi prave ljudi, kar jaz v Lenartu vsekakor imam,"
je povedala in se še posebej zahvalila pomočnici ravnateljice in vodji podružnice Ireni Košmerl Leš.
Ravnateljica Konservatorija za glasbo in balet Maribor Helena Meško.
Zbrane je nagovoril še župan Občine Lenart, mag. Janez Kramberger, ki je poudaril, da si v zadnjih desetletjih brez učencev domače glasbene šole ni moč predstavljati nobene občinske prireditve.
V nadaljevanju je sledilo tako imenovano „prepletanje zvoka“ – nastopilo je nekaj izjemnih učencev, tako s skupnimi točkami kot tudi s pozameznimi. V ta del nas je s kitaro uvedla Pia Črnčec, nato sta za nežne in meditativne zvoke poskrbela Saraja Lorenc na flavti in David Lorenčič na klavirju, s triom trobent smo s Celestino Breznik, Filipom Vrbovškom in Gašperjem Škergetom skočili v blues vode, priča smo bili prepletanju glasbe in baleta: učenke 4. razreda baletne šole so zaplesale ob spremljavi Mihe Frasa na harmoniki in Ele Zaveršnik Trojner, poskočni ritmi so zadoneli s ksilofona Jakoba Lorberja, ki ga je na klavirju spremljala Zala Čuček Rojs, preplet pa je zaključil David Lorenčič na klavirju.
Jakob Lorber na ksilofonu in učiteljica Zala Čuček Rojs na klavirju.
Ogledali smo si lahko tudi film, v katerem so spregovorili nekdanji in sedanji delavci ter ravnateljica, v njem pa je bilo moč videti tudi prostore šole in prikaz pedagoškega dela v ustanovi. Še posebej ganljivo je bilo slišati nekdanje učence, danes uspešne glasbenike, ki so govorili o spominih na šolanje v Lenartu in njihove tedanje mentorje, ter mlade nadobudne glasbenike, ki so z žarom v očeh spregovorili o tem, zakaj radi obiskujejo glasbeno šolo.
Trio trobent: Celestina Breznik, Filip Vrbovšek in Gašper Škerget.
Večer je zaključil harmonikarski okrester, ki na šoli po mnogih letih premora deluje od šolskega leta 2021/22. Zaigrali so štiri skladbe – s pesmijo Afrika, ki jo sicer izvaja rock skupina Toto, so pokazali, da pri glasbi resnično ni meja, s priredbo Avsenikove Slovenija, od kod lepote tvoje pa so večer slovesno zaokrožili.