V avli Jožeta Hudalesa v stavbi Občine Lenart je danes potekala otvoritev razstave 17 junaških dni na Krasu. Fotografije za razstavo so prispevali gasilci, ki so se z ognjenimi zublji borili na največjem požaru v zgodovini naše države. Razstave se je udeležilo več kot 50 gasilcev iz Gasilske zveze Lenart in tudi župani petih slovenskogoriških občin: mag. Janez Kramberger, Marjan Žmavc, Milan Repič, Peter Škrlec in Silvo Slaček, ki je uradno odprl razstavo.
Na svečanem dogodku je zbrane najprej nagovoril župan mag. Janez Kramberger, ki je povedal, da so se z župani sosednjih občin in vodstvom Gasilske zveze (GZ) Lenart dogovorili, da bodo v mesecu oktobru, mesecu požarne varnosti, obeležili dejanja naših domačih gasilcev in pripravili priložnostno razstavo na temo gašenja požara na Krasu. Poimenovali so jo 17 junaških dni na Krasu, saj je toliko dni trajal požar na Krasu in v ta namen izbrali tudi 17 fotografij, ki so jih posneli s fotoaparati naših gasilci. Seveda je nastalo še več fotografij, vendar vse niso bile dovolj velike resolucije za razvijanje na tako velik format za razstavo.
»Na tak način, v mesecu požarne varnosti, vam želimo izkazati zahvalo in spoštovanje za to vaše delo, ki ste ga opravili,« je v imenu zbranih županov povedal mag. Kramberger.

Več kot 70% terena je bilo nedostopnega
Zbrane je nagovoril tudi predsednik GZ Lenart Jože Selinšek, ki je povedal, da je v Sloveniji kar 165.000 prostovoljnih gasilcev in da so letos znali pokazati, da znajo stopiti skupaj, si pomagati in biti enoti, ko je potrebno skočiti na pomoč. »Tega požara se nas je udeležilo 145 v štirih oziroma petih dni. Ko vidiš kaj takega, tega ne more opisati nobena slika, nobena beseda. Ko si tam, ko vidiš kaj dogaja, občutiš njegovo moč in se zaveš, da je človeška sila tu nemočna. Več kot 70% terena je bilo nedostopnega in tam se je resnično odvijala groza. A po več dnevnih nenehnih bojih nam je končno uspelo,« je povedal predsednik GZ Lenart Jože Selinšek.

Pristopi so bili tam drugačni, a na koncu nam je uspelo.
Kar nekaj fotografij je pri razstavi prispeval namestnik poveljnika GZ Lenart Jože Fras, višji gasilski častnik I. stopnje, ki je več dni pomagal na požarišču na Krasu. Zbranim je nanizal kar nekaj zanimivih statistik:
- 1003 enote so sodelovale, torej skoraj vsa gasilska društva v Sloveniji,
- 14.639 gasilcev, od tega je bilo zabeležnih 27 poškodb,
- 276.225 prostovoljnih ur,
- 1.082.000 opravljenih kilometrov,
- 250.000 litrov nafte so porabili,
- 1.300.000 € je znašala škoda na gasilski opremi.
»Te dni dni so bila tudi izvršena plačila, ki so se zbrala z raznimi dobrodelnimi akcijami in tudi s strani države. Omeniti moram, da ko smo morali poprijeti za delo ni bilo ravno časa fotografirati, a so bili tudi trenutki, ko smo morali čakati na nadaljnja navodila in se takrat ni nič kaj takega dogajalo, da bi bilo vredno fotografirati.
Časa za premislek takrat ni bilo veliko, zato vam hvala, da se se tako hitro odzvali in se nam pridružili pri pomoči na Krasu, zahvala pa gre tudi vsem vašim družinam, ki so delala, ko vas ni bilo doma,« se je iskreno svojim tovarišem zahvalil Jože Fras.

Razstava se prične s samim požarom, gašenjem, zadnja slika pa je fotografija gospe, ki je Jožetu Frasu poslala stanje po požaru, ki prikazuje ponovno življenje rastlin na Krasu. Silvo Slaček, župan Občine Sveta Ana je na koncu še slavnostno otvoril razstavo in obenem predlagal, da razstava potuje po čim več krajih, da jo bodo ljudje lahko spoznali in videl s čim so se soočali našim pogumni gasilci. Po svečani otvoritvi so se skupaj odpravili v Center Slovenskih goric, kjer so našim slovenskogoriškim junakom pripravili pogostitev.

