Kraigherjeva ulica 4a, 2230 Lenart v Slov. goricah urednik@ovtar24.si

Martinovo kosilo

Martinovo kosilo po Šikerjevo. Foto: arhiv Gostilne Šiker

Kot se za vsak pravi praznik spodobi, tudi praznovanje martinovega spremljajo določene jedi. Po starih običajih naj bi si na ta dan privoščili hrustljavo zapečeno perutnino, rdeče zelje in mlince, vse skupaj pa naj bi zalili s kozarcem novega vina. In če je nekdaj veljalo, da se za martinovo tradicionalno pripravi pečena gos, se danes na mizah vse pogosteje znajdejo tudi pečena raca, puran, petelin in piščanec. Vendar pa lahko te jedi prilagodimo sodobnim smernicam zdrave prehrane, ki spodbujajo ravnotežje, raznolikost in ustrezne porcije.

Tradicionalne jedi in njihova preobrazba

Pečena gos je zagotovo zvezda martinovega kosila. Da bi ohranili bogat okus, lahko gosi dodamo zeliščno marinado iz limoninega soka, česna in svežih zelišč, kar mesu doda svežino. Kislo zelje, tradicionalni dodatek, je odličen vir vlaknin in vitaminov. Da bi povečali hranilno vrednost, ga obogatimo z naribanim korenjem ali jabolki, kar daje jedi prijeten sladkobni priokus in barvitost. Mlinci so priljubljena izbira, a pogosto vsebujejo veliko maščob. Priporočamo, da jih pripravimo na lažji način. Uporabimo kuhane mlince in jih le nekoliko popečemo, da ohranimo njihovo mehko strukturo, ter jih postrežemo z zelenjavnim prelivom.

Zelenjavna omaka

Namesto težkih mesnih omak pripravimo svetlo zelenjavno omako. Skuhajmo mešanico korenja, bučk, paprike in čebule, ki jo na hitro popražimo z malo zelenjavne juhe in začimbami, kot sta timijan in rožmarin. Ta omaka doda bogat okus gosi in mlincem, hkrati pa povečuje delež zelenjave na krožniku.

Sladice in pijača

Kot sladica so priljubljena peciva, vendar jih lahko nadomestimo s svežim sadjem ali jogurtom z medom in oreščki. Tako bomo ohranili sladek okus, hkrati pa se izognili prekomernemu vnosu sladkorja. Vino je pogosto del praznovanja, vendar ga omejimo na približno 1 dl. Tako lahko uživamo v okusu vina, hkrati pa nadzorujemo vnos alkohola.

Načela zdravega krožnika

Zdrav krožnik temelji na raznolikosti in uravnoteženosti. Ključni elementi vključujejo:

zelenjavo: polovica krožnika naj bo sestavljena iz zelenjavnih jedi, ki so bogate z vitamini in minerali;

beljakovine: priporočamo puste vire beljakovin, kot so perutnina in ribe, ali rastlinske beljakovine;

ogljikove hidrate: izberite polnozrnate različice;

maščobe: uporabimo maščobe, ki jih najdemo v rastlinskih oljih, avokadu, oreščkih ali semenih.

Na ta način lahko tradicionalno martinovo kosilo preoblikujemo v hranljivo in uravnoteženo jed, ki ohranja vse čare praznika, hkrati pa prispeva k zdravju. Praznujmo tradicijo, a na način, ki skrbi za naše zdravje in dobro počutje.

Miloš Stevanović, dipl. dietetik 

Dodaj komentar

Pogoji komentiranja

Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Ovtar24.si želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja.

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Ovtar24.si. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Ovtar24.si bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.

Pošlji

Ovtar24.si

Kraigherjeva ulica 4a
2230 Lenart v Slov. goricah
08 200 44 53
urednik@ovtar24.si
ISSN 3024-0050
O nas
Ostalo

Naroči se na e-novice

Strinjam se s Politiko zasebnosti