Občine Lenart, Benedikt, Sveta Ana, Sveta Trojica, Sveti Jurij in Cerkvenjak vodijo postopek, da bi vse navedene občine postale soustanoviteljice javnega zavoda Zdravstveni dom (ZD) Lenart, ki opravlja osnovno zdravstveno dejavnost za celotno območje Upravne enote Lenart. Zdaj so soustanoviteljice ZD Lenart le tri občine.
Poraja se velika potreba po sprejemanju skupnih odločitev vseh občin, prav tako pa tudi obveznosti, predvsem pri zagotavljanju finančnih sredstev za investicijsko-vzdrževalna vlaganja v javni zavod.
S skupnim soustanoviteljstvom bodo vse občine z območja Upravne enote Lenart prevzele pravice odločanja o delovanju javnega zavoda ter tudi odgovornost za njegov obstoj in razvoj. V Svetu ZD Lenart bo Občina Lenart imela tri člane, ostale občine pa vsaka po enega člana.
Zakon o zdravstveni dejavnosti določa, da mora v primeru, če v občini ni zdravstvenega doma, občina v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije zagotoviti izvajanje preventivnih in drugih programov v osnovnem zdravstvenem varstvu s pogodbo z drugim zdravstvenim domom, zdravstveno postajo ali drugimi izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki opravljajo javno zdravstveno službo na podlagi koncesije.
Iz navedenega izhaja, da so vse občine dolžne zagotavljati osnovno zdravstveno dejavnost na svojem območju. V tem primeru si lahko zagotovijo izvajanje osnovne zdravstvene dejavnosti le s preoblikovanjem ZD Lenart tako, da bodo vse občine soustanoviteljice.
ZD Lenart zagotavlja splošno zunajbolnišnično zdravstveno dejavnost in specialistično zunajbolnišnično zdravstveno dejavnost za prebivalce občin ustanoviteljic:
– v otroškem in šolskem dispanzerju,
– v diagnostičnem laboratoriju,
– v dispanzerju za ženske,
– v pljučnem internističnem dispanzerju,
– v fizioterapiji,
– v dispanzerju za medicino dela, prometa in športa,
– v osnovni zobozdravstveni dejavnosti za mladino in odrasle,
– v ortodontski dejavnosti,
– v zobotehničnem laboratoriju,
– v preventivnih dejavnostih za otroke, mladino in odrasle,
– v reševalni službi (nujni, nenujni, dializni in onkološki prevozi),
– v patronaži in negi na domu,
– v klinični psihologiji,
– v ultrazvočni in rentgenski diagnostiki,
– v nujni medicinski pomoči (NMP) in dežurni službi,
– v drugih specialističnih dejavnostih (očesni, ortopediji itd.).
ZD Lenart zagotavlja tudi službo 24-urnega neprekinjenega zdravstvenega varstva, vključno s službo nujne medicinske pomoči za prebivalce občin ustanoviteljic. Občine si bodo uresničevanje ustanoviteljskih pravic v javnem zavodu zagotovile z ustanovitvijo sveta ustanoviteljic, ki ga sestavljajo župani vseh občin ustanoviteljic ZD Lenart.
Tako bodo občinski sveti istočasno sprejeli Odlok o preoblikovanju javnega zavoda ZD Lenart in Odlok o ustanovitvi sveta ustanoviteljic javnega zavoda ZD Lenart.
Naloge sveta ustanoviteljic so zlasti:
– občinam ustanoviteljicam predlaga statusne spremembe zavoda,
– daje soglasje k imenovanju in razrešitvi direktorja zavoda in vršilca dolžnosti direktorja v skladu z določili zakona,
– odloča o izredni reviziji poslovanja zavoda,
– daje soglasje k statutu zavoda,
– sprejema dolgoročno strategijo razvoja zavoda,
– daje soglasje k pridobivanju in odtujitvi nepremičnega premoženja zavoda,
– daje soglasje k finančnemu načrtu in letnemu poročilu zavoda.
Zagotovitev osnovnega zdravstvenega varstva na območju vseh občin je pomembna, saj si občine na ta način zagotovijo zakonito izvajanje svojih pristojnosti na področju zdravstva. S tem pa se ne posega v dejavnosti, ki so si jih občine zagotovile s podelitvijo koncesij.
Milan Železnik, univ. dipl. prav.