
Lenart dobil prvake bowling lige
18 april 2025ustvaril Nina Zorman

Trideset let juršinskih gospodinj
18 april 2025ustvaril Marjan Toš

Gumb po gumb, uspešna zgodba se šiva!
17 april 2025ustvaril Nina Zorman
Javni objekti v Lenartu: zgradbe lenarške osnovne šole, vrtca in ŠRC Polena ter voličinskega gasilskega doma in balinišča v ŠP Voličina so dobili sončne elektrarne. »Na omenjenih objektih so sončne elektrarne končane: paneli so montirani, kabli položeni, merilna mesta vzpostavljena, pridobljena so tudi vsa soglasja in ostala dokumentacija,« je povedal Uroš Zavernik, strokovni sodelavec za gradbene zadeve Občine Lenart.
»Pri posameznih elektrarnah je še treba urediti ustrezna odjemna mesta porabnikov, ki bodo proizvedeno električno energijo porabljali. V sklopu skupnostnih pogodb so odjemalci namreč omejeni na 43-kilovatne priključne moči na posamezno odjemno mesto. Občina Lenart tako pospešeno izvaja ustrezno preoblikovanje odjemnih mest, kjer je to potrebno.«
Odjemna mesta za elektrarno na Osnovni šoli (OŠ) Voličina so uredili že v februarju. »Ker so s tem dela tako s strani izvajalca sončnih elektrarn kot z naše strani končana, pričakujemo, da bo Elektro Maribor v najkrajšem možnem času izvedel priključitev elektrarne v Voličini na omrežje. Pri ostalih elektrarnah si prizadevamo, da bodo odjemna mesta vzpostavljena še v marcu, izjema je le prizidek OŠ Lenart, ki je še v izgradnji in bo kasneje dodan v skupnostno samooskrbo.«
Eno od sončnih elektrarn so dobili tudi v ŠRC Polena. Foto: Uroš Zavernik
Celotna investicija v izgradnjo sončnih elektrarn na objektih osnovne šole in vrtca v Lenartu, ŠRC Polena ter v Voličini (gasilski dom in balinišče) je stala dobrih 723.000 evrov, od katerih je skoraj 593.000 evrov sofinanciralo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE).
Občina Lenart se je pridružila konzorciju 17 partnerjev, ki je kandidiral na razpisu MOPE za sofinanciranje postavitve sončnih elektrarn na javnih stavbah, ki so v občinski lasti. Glavni cilj projekta je zmanjšanje stroška električne energije in s tem zagotavljanje določenega odstotka samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov. Vodilni partner je Občina Kidričevo, v projekt pa je vključenih 15 občin in dva domova upokojencev. Skupna investicija, ki so jo začeli izvajati jeseni 2023 in se zaključuje v teh dneh, je vredna nekaj manj kot 6.576.000 evrov. Nepovratna sredstva za sofinanciranje so zagotovljena iz evropskega Načrta za okrevanje in odpornost ter znašajo dobrih 3.365.000 evrov, nekaj čez 3.210.000 evrov pa so morale zagotoviti občine iz lastnih proračunov.