V stavbi, iz katere je nekoč dišalo po sveže pečenem kruhu in je v zadnjih letih vidno propadala, je v sredo, 27. novembra, potekala svečana otvoritev obnovljenih in dograjenih prostorov, ki zdaj nosijo ime Vila Pekarna. V njej se nahaja 5 sodobnih stanovanj, ob tem pa imajo zagrajeno in varovano parkirišče. Projekt, ki ga je izpeljala lenarška družina Šavli, je slonel na spoštovanju do stavbne dediščine, lokalne zgodovine in sodobne potrebe.
Otvoritvenega dogodka so se udeležili številni bivši peki, slaščičarji in prodajalci, ki so skozi leta sooblikovali zgodbo o lenarški pekarni. Mnogi med njimi so ob pogledu na prenovljene prostore in stalno razstavo o pekarstvu v Lenartu obrisali solze ganjenosti. Dogodek so otvorile pevke ljudskih pesmi DU Lenart z domačo pesmijo, nato pa je zbrane nagovorila vodja projekta Jasmina Pelcl Šavli. Izpostavila je, da je družina Šavli želela stavbi vdihniti novo življenje, ob tem pa spoštljivo ravnati z zgodovinskimi objekti. Vila Pekarna zdaj vključuje pet sodobnih in funkcionalnih stanovanj, ograjeno parkirišče in tudi dvigalo. Poleg tega je družina Šavli skupaj z zgodovinarjem dr. Marjanom Tošem zasnovala stalno razstavo o pekarstvu, ki je na ogled v avli stavbe.
Župan mag. Janez Kramberger je v svojem nagovoru delil osebne spomine iz otroštva, ko je iz te stavbe dišalo po sveže pečenem kruhu. Pohvalil je družino Šavli za družbeno odgovornost in prispevek k ohranjanju lokalne dediščine. Nekdanja prodajalka Milka Cartl se je v imenu bivših delavcev zahvalila za obnovo, družini Šavli pa so simbolično podarili hlebec kruha kot znak hvaležnosti.
Obnovljene prostore je blagoslovil domači župnik Marjan Pučko, ki je poudaril simboliko kruha kot vonja po domu:
»Vonj po kruhu je vonj po domu. Upam, da bo nove stanovalce ta stalna razstava spodbudila k peki kruha.«
Dr. Marjan Toš je predstavil zgodovinski pomen stavbe, izpostavil zanimivosti iz njene preteklosti in spoštljivo podčrtal:
»Gre za hišo, ki je vredna velikega spoštovanja in tukaj ste zbrani ljudje, ki ste avtentični pričevalci zgodbe, ki se je odvijala v centru Lenarta.«
Slavnostni trak so prerezali Jasmina Šavli, njen oče Bogdan Šavli in župan mag. Janez Kramberger. Gostje so ob tej priložnosti prejeli brošuro o Vili Pekarna ter lesen obesek z izrisom logotipa Vile pekarne in na drugi strani logotip podjetja bivše pekarne. Zaključek dogodka je bil obarvan s pogostitvijo, ki je združila preteklost in sedanjost v prijetnem druženju.
Otvoritev Vile Pekarna ni le arhitekturni uspeh, temveč tudi poklon tradiciji in ljudem, ki so zaznamovali lenarško pekarstvo. Družina Šavli je s projektom pokazala, kako lahko propadajoči stavbi vdihnemo novo življenje in obenem ohranimo njen zgodovinski pomen. Ta projekt je primer dobre prakse kako ob obnovi ohraniti ne samo stavbo, ampak tudi spomin na dejavnost, ki se je v njej nekoč odvijala.