
Odkrili spominsko ploščo Benediktu Zeilhoferju
22 marec 2025ustvaril dr. Marjan Toš

Do boljšega počutja po metodogiji Louise L. Hay
20 marec 2025ustvaril Aleksandra Papež

Bobri v Sp. Verjanah imajo mir
19 marec 2025ustvaril Marjan Toš
V občinah pod izvajanje obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja spada tudi odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode. Te storitve so opredeljene v odlokih o občinskih gospodarskih javnih službah. Način oblikovanja cen storitev javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode določa Uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, ki jo je leta 2012 sprejela Vlada Republike Slovenije in je stopila v veljavo z januarjem 2013. Cene te storitve so javno objavljene, zato nismo imeli težav s pridobivanjem podatkov.
Zanimalo nas je, kakšne so razlike teh cen po posameznih občinah. Primerjali smo cene občin z območja Upravne enote Lenart in ugotovili, da je odvajanje in čiščenje odpadnih voda najdražje v občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah. Za primerjavo cen po posameznih občinah smo pri izračunu upoštevali, da gospodinjstvo porabi 12 m3 vode mesečno - to je poraba vode po števcu iz javnega vodovoda. V primeru, da gospodinjstvo ni priključeno na javno vodovodno omrežje, potem merjena poraba ni možna (torej pri odvajanju in čiščenju), zato se za obračun uporabi število oseb, prijavljenih v gospodinjstvu.
Ceno na gospodinjstvo izračunamo tako, da ceno odvajanja pomnožimo s količino porabljene vode (v našem primeru 12 m3), enako storimo s ceno čiščenja. V tabeli govorimo o najpogostejšem priključku DN20, faktor omrežnine 1. Omrežnina je fiksni mesečni strošek, ne glede na porabo vode, in predstavlja povračilo stroška izrabe javne infrastrukture, ki se torej uporabniku izračuna glede na priključek. Pri teh štirih postavkah obračunamo še 9,5 % DDV. Na koncu k ceni prištejemo še 10 % za okoljsko dajatev, ki znaša 0,05283 za m3 porabljene vode, v našem primeru 0,63 evra (0,05283 x 12 m3). Omrežnina je namenski vir financiranja razvoja in investicijskega vzdrževanja ter obnavljanja omrežja, po katerem se izvaja javna služba. Mesečni strošek za komunalne storitve po posameznih občinah (poraba 12 m3 vode) na območju Upravne enote Lenart je razviden iz spodnje tabele:
Ob teh cenah je treba upoštevati, da so položnice v občini Cerkvenjak zaradi subvencije iz občinskega proračuna nižje za 25 odstotkov. Najdražje komunalne storitve so v občini Sveta Trojica, kjer kljub 50-odstotni subvenciji iz občinskega proračuna položnica v našem primeru izračuna še vedno znaša 19,35 evra, kar je več od občine Benedikt brez subvencij. Do subvencij v obeh občinah so upravičena vsa gospodinjstva ali izvajalci nepridobitnih dejavnosti.
Tudi pri ceni odvoza vsebine iz greznic je cena najvišja v občini Sveta Trojica in znaša 0,4633 evra na m3 (brez 9,5 % DDV) dobavljene vode, enaka je tudi cena za odvoz mulja iz malih čistilnih naprav. Najnižjo ceno plačujejo občani občine Lenart, kjer cena znaša 0,236 evra na m3 (brez 9,5 % DDV) za obe storitvi. Čeprav ima lahko občina Lenart nižjo ceno, ker odpadke vozijo na svojo čistilno napravo, ostale občine pa predelavo plačajo oziroma je vračunana v ceno odvoza grezničnih gošč ali mulja, je cena pri Sveti Trojici skoraj enkrat dražja. Kaj se bo s temi cenami dogajalo v prihodnosti, je težko reči, saj ena od občin greznične gošče in mulj vozi v predelavo na čistilno napravo, ki za to sploh nima okoljevarstvenega dovoljenja.
Komentarji
Če nimate kaj pisati pa pišete že LAŽI?