Kraigherjeva ulica 4a, 2230 Lenart v Slov. goricah urednik@ovtar24.si

Službene poti županov za narodov blagor ali …?

Fotografija je simbolična.

Posamezni župani zelo radi poudarjajo, da so pretežno v službi občanov in da izvedejo številne aktivnosti brezplačno - Ivan Cankar bi zapisal za narodov blagor. Vsekakor to pri nekaterih drži, spet pri drugih dobimo občutek, da se stroški teh potovanj včasih zdijo nesorazmerni za dejansko porabo. Res je, da so uradni sestanki, srečanja z ostalimi župani, z izvajalci, ministri in obiski dogodkov tudi izven občine del županovega delovnika in seveda jim, kot zaposlenim za službene poti, pripadajo potni stroški. Vsekakor pa drži, da so stroški toliko upravičeni, koliko je od teh poti in sestankov koristi za lokalno skupnost. Zanimalo nas je, koliko za potne stroške po državi porabijo župani osrednjih Slovenskih goric. Podatke smo poiskali v proračunih, rebalansih in zaključnih računih občin, ki so javno objavljeni. Na območju Upravne enote Lenart po podatkih za lansko leto najbolj izstopata župana Občine Sveta Ana in Občine Sveta Trojica. Župan Občine Sveta Ana izstopa zaradi tega, ker je v zaključnem računu Občine Sveta Ana pri potnih stroških župana zapisano 0 evrov, kar pomeni, da si župan potnih stroškov ne izplačuje.

Povprečno mesečno 1.235 € za stroške prevozov v državi

Župan Občine Sveta Trojica pa izstopa zato, ker je za potne stroške za službene poti porabil bistveno več, kot vseh ostalih pet županov skupaj, in sicer 13.588,74 evra. Torej, če računamo prevožen kilometer 0,43 evra, kot znaša uradna kilometrina za službene poti, je trojiški župan za blagor občine v lanskem letu prevozil 31.602 kilometra. Če delimo celotni znesek na 11 mesecev, ker mesec dni mu pripada dopusta, je mesečno za potne stroške prejel dobrih 1.235 evrov.
Zaradi navedene ugotovitve smo Občino Sveta Trojica in tudi Državni svet RS zaprosili za kopije potnih nalogov župana in državnega svetnika. Ugotovitve bomo objavili po prejemu dokumentacije.
Po podatkih iz zaključnega računa Občine Cerkvenjak za leto 2023 župan opravlja službene poti s službenim vozilom občine in so stroški znašali 2.604,53 evra, v kar so zajeti vsi stroški službenega vozila. Po podatkih iz zaključnega računa so stroški službenih poti župana Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah v lanskem letu znašali 2.806,34 evrov. Iz zaključnega računa Občine Benedikt za leto 2023 je razvidno, da sta lani župan in podžupan za potne stroške po državi skupaj porabila 3.612,79 evra. Župan Občine Lenart, ki v glavnem uporablja službeno vozilo, je v lanskem letu za potne stroške porabil 248,32 evrov.

Od 300 do 13.000 evrov letno za stroške prevozov

Podobne podatke dobimo, če pogledamo letošnje proračune in rebalanse občin. Sprejeti proračun v Občini Sveta Trojica izkazuje, da so predvideni stroški prevozov župana po državi ob sprejemanju proračuna bili predvideni v višini 8.000 evrov, svetniki pa so pri sprejemanju proračuna to postavko povečali na 13.000 evrov. Zanimivo je, da veljavni rebalans proračuna predvideva znesek 150 evrov, ki jih za službene poti po državi lahko porabita podžupana.
Župan Lenarta ima na proračunski postavki za prevozne stroške 500 evrov, pri Sveti Ani je na tej proračunski postavki 300 evrov. V Cerkvenjaku bodo letos za službene poti župana porabili 2.212 evrov, župan in podžupan Občine Benedikt imata na razpolago 5.600 evrov. V Občini Sveti Jurij pa je proračunski postavki stroški prevoza za župana 3.536 evrov sredstev.

OPOMBA:
*podatki so navedeni za župana in podžupana skupaj
** stroški so navedeni skupaj z registracijo, vzdrževanjem in popravljanjem vozil

Graf prikazuje stroške prevozov županov v državi po občinah v letih od 2021 do 2024.

Majhna razlika med županskimi plačami

Kot zanimivost smo še po proračunu občine za letošnje leto primerjali stroške zaposlitve župana Občine Lenart in župana Občine Sveta Trojica. V proračunu Občine Sveta Trojica proračunska postavka 01019003 Stroški dela župana – plače in nadomestilo znaša 50.170 evrov. V proračunu Občine Lenart pa ta postavka znaša 61.224 evrov. Razlika v stroških plače župana v Občini Lenart in v Občini Sveta Trojica znaša samo 11.054 evrov letno.

Župani so v določen plačni razred uvrščeni glede na število prebivalcev v lokalni skupnosti. Tako sodi občina Sveta Trojica med občine z nekaj več kot 2.000 prebivalci, kar župana uvršča v 49. plačni razred. Lenarški župan pa vodi občino, ki ima več kot 5.000 in manj kot 15.000 prebivalcev zato mu pripada za dva razreda višja plača - 51. plačni razred.
Če primerjamo plači župana Občine Sveta Trojica in Občine Lenart so mesečni bruto stroški županske plače v Občini Lenart dobrih 921 evrov višji od stroškov v Občini Sveta Trojica.
Torej so razlike med županskimi plačami minimalne, saj občina Sveta Trojica ima štirikrat manj prebivalcev kot občina Lenart.
Zanimivo je tudi, da pri županski plači ne šteje izobrazba. Tako župan Lenarta z več 35 letnimi delovnimi izkušnjami in znanstvenim magisterijem ter vodenjem štirikrat večje občine zasluži mesečno bruto 921 evrov več kot bistveno mlajši kolega v bistveno manjši občini s srednješolsko izobrazbo.

Komentarji

0
Dejan
3 weeks nazaj
Vsaka čast županu Davidu Klobasi za tako dobro vodenje poleg vseh zadev, ki jih je še imel za evropske volitve. Zasluži si veliko večjo plačo! Največ je doprinesel občini, vsi ostali župani delujejo preveč monotono. Kapo dol za Sv. Trojico !!!
Like Všečkaj like 1 Citat
0
gost
3 weeks nazaj
Pri tako visokih potnih stroških bi bilo smotrno in gospodarno nabaviti službeno vozilo, ki bi ga uporabljali vsi zaposleni namesto kilometrin. V 4 letih je bilo izplačano že eno dobro vozilo :)
Like Všečkaj like 1 Citat

Dodaj komentar

Pogoji komentiranja

Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Ovtar24.si želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja.

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Ovtar24.si. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Ovtar24.si bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.

Pošlji

Ovtar24.si

Kraigherjeva ulica 4a
2230 Lenart v Slov. goricah
08 200 44 53
urednik@ovtar24.si
ISSN 3024-0050
O nas
Ostalo

Naroči se na e-novice

Strinjam se s Politiko zasebnosti