
Iz korona krize je nastala priložnost
22 januar 2026ustvaril Senka Dreu

Lenartčani so radi kegljali
20 januar 2026ustvaril MT

V objektiv ujeti trenutek postane spomin
16 januar 2026ustvaril Senka Dreu
Andrej Vračič, umni kmetovalec iz Sp. Senarske v občini Sveta Trojica, ki ima izjemen posluh in odnos za ohranjanje kulturne dediščine, je tudi letos poskrbel za izvirne jaslice na domačem dvorišču.
Pred stopniščem, ki vodi v skrbno urejeno mogočno kmečko hišo, je najprej postavil stare sani, s katerimi so nekoč pozimi vozili tudi hlodovino, vinske sode in vreče zrnja na mlin, če je zmanjkalo moke. Nanje je naložil del votlega debla stare jablane in v deblo postavil še miniaturne jaslice. Dodal je staro svetilko pri deblu in kanček zelenja, ki se vije proti nebu.
Domiselno, izvirno in tudi na oko izjemno prijetno narejene jaslice so še en dokaz več, kako je mogoče tudi iz najbolj preprostih predmetov narediti dostojni spominek v božičnem času.
Gospodar Andrej, ki zgledno gospodari na trdni slovensko goriški kmetiji in se ukvarja z živinorejo, hrani veliko starega orodja, vozov in vsega ostalega, ker je ostalo po dedku in očetu, ki sta bila oba trdna kmeta in tudi velika podpornika slovenske kulture.