Vas Osek pri Sv. Trojici v Slovenskih goricah je zelo znana po kamnolomu apnenca, kjer so že v času Rimljanov pridobivali gradbeni kamen. Poleg kamnoloma je ohranjen še nekdanji peskokop nad Poličevino, ob katerem so domačini postavili spominsko znamenje zasutim tragično umrlim domačinom, ki so delali v peskokopu. Pisni viri omenjajo kamnolome v Oseku leta 1358, ko so izkopavali kamen za gradnjo cerkve v kraju Sv. Trije Kralji v današnji občini Benedikt. Ta letnica je zapisana na spomeniku pred enim izmed kamnolomov.
Kamnolome so domačini imenovali »rüde«, ki jih je bilo največ prav v Oseku. Med ljudmi je ostala najbolj znana Krajnčeva rüda, in to zaradi legende, po kateri naj bi v kamnolomu bili zasuti trije rudarji. Njim je posvečen tudi spomenik pred kamnolomom. Na njem je vklesan napis: »Postavljeno po ljudskem izročilu trem zasutim občanom v kamnolomu pri gradnji trikraljevske cerkve«.
Zraven tega spomenika stoji še manjši kamniti križ, ki je prav tako narejen iz iste kamnine, v katerem sta vklesani letnici 1358, ko naj bi bili zasuti trije rudarji, in letnica 1900, ko so spomenik postavili. Oba spominska kamna sta bila obnovljena leta 1968, na kar obiskovalce spomni kamnita plošča zraven njiju. Dodani so bili še trije kamni, na vsakem izmed njih pa so zapisane besede: »kmet, človek, življenje«.









Dodaj komentar