
Sv. Lenart goduje, občina Lenart pa praznuje …
06 november 2025ustvaril dr. Marjan Toš

Mesaršak – kaj neki je že to?
02 november 2025ustvaril MT

Obnovljena Hrgova domačija v Vitomarcih
01 november 2025ustvaril MT
Gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Lenart so se na prvo intervencijo v letu 2023 podali 14. januarja in sicer so odhiteli zapirati vodo zaradi izteka. Že dva dni kasneje pa so se soočali s snegolomom. Kako je - tako operativno kot društveno - potekal preostanek leta, sta nam povedala poveljnik in predsednik društva.
"V letu 2023 smo do 20. decembra skupno izvedli 130 intervencij. Največji obseg intervencij smo imeli v drugi polovici julija, konec avgusta pa smo na pomoč skočili še na Koroško. Sicer pa smo kar 44-krat posredovali ob vetrolomu, 38-krat smo nudili tehnično oziroma drugo pomoč, 24-krat smo pomagali ob poplavah, 11-krat ob požarih poslopij, travniških požarih ali požarih vozil. Šestkrat smo bili na teren poklicani zaradi plazov, trikrat pa zaradi snegoloma. Po enkrat smo posredovali še ob dimniškem požaru in udaru strele, enkrat smo pomagali pri iskanju pogrešane osebe in enkrat pri iskanju pogrešane živali," o posredovanju lenarških gasilcev tekom leta pove poveljnik PGD Lenart Mario Greifoner.

Več o društvenih dogodkih v skoraj minulem letu 2023 in načrtih za prihodnje leto 2024 pa nam je povedal Florjan Rajšp, predsednik društva.
"Leto 2023 je bilo za Prostovoljno gasilsko društvo Lenart izredno zanimivo in polno pestrega dogajanja. Začeli smo ga z občinsko vajo v Domu starostnikov svete Agate, kjer smo se spoznavali z izredno zahtevnim objektom. Ker je bilo volilno leto za celotno Gasilsko zvezo Slovenije, smo tudi mi na 149. občnem zboru volili novo vodstvo, ki se je precej spremenilo in tudi pomladilo. Že tradicionalno smo v mesecu maju postavili majsko drevo ter se ob prazniku našega zavetnika, svetega Florijana, skupaj podali k maši v župnijsko cerkev," začetek leta opiše Florjan.
Že nekaj let je zorela ideja o potrebni ureditvi obstoječega gasilskega doma na Partizanski ulici - projekt so v tem letu začeli realizirati. Do sedaj so skoraj popolnoma uredili notranjost gasilskega doma, katerega zaključku sledi tudi ureditev zunanjosti z energetsko sanacijo objekta.
Poletje je prineslo veliko neljubih situacij:
"Žal naravne nesreče letos tudi našemu koncu niso prizanesle, saj smo skupaj s preko 90 intervencijami v manj kot dveh tednih krepko presegli večletno povprečje posredovanj. V teh intervencijah nismo pomagali samo našim krajanom, ampak so se naši člani podali na pomoč tudi na Koroško, ki je letos žal bila najbolj prizadeta."

Največ dogodkov v domačem kraju pa so lenarški gasilci izvedli v mesecu oktobru, mesecu požarne varnosti. Z vajami so operativni gasilci pridobivali dodatne izkušnje, prav tako pa so občane opozarjali o možnostih požarov v naravi in na težave, ki jih ti prinašajo. Veliko časa so posvetili urejanju notranjosti gasilskega doma, opreme in okolice. "Sproti skrbimo, da je naša oprema čista in izpravna ter s tem pripravljena, da z njo rešujemo premoženje in tudi življenja," še doda Florjan.
V decembru so že tradicionalno raznosili gasilske koledarje in voščili občanom.
Kakšni so načrti za naslednje leto? Florjan odgovarja:
"Za leto 2024 si želimo, da bi občani, kljub naši pripravljenosti, čim manjkrat potrebovali našo pomoč ter bi čim večkrat srečali na drugih dogodkih, ki jih bomo organizirali. V društvu namreč prihodnje leto obeležujemo 150 let delovanja. Ob tradicionalnih dogodkih – postavljanje mlaja, Florjanova maša, redne vaje … - nameravamo zaključiti s sanacijo našega doma, da nam v prihodnje dobro služil.
Z željo po nadaljnjem aktivnem dogajanju na področju gasilstva v kraju bomo v septembru izpeljali slavnostno sejo ob 150. obletnici društva ter gasilsko parado in veselico.

Na vse dogodke ob visokem jubileju društva, pa tudi vse ostale, vas vljudno vabimo."