Kraigherjeva ulica 4a, 2230 Lenart v Slov. goricah urednik@ovtar24.si

Gasilci na delu: v Slovenskih goricah vladajo dramatične razmere

V zadnjem tednu dni prebivalci Slovenskih goric tako kot večji del Slovenije v strahu spremljajo obsege neurij in močnega deževja, ki povzročijo obilico težav v številnih občinah. Gasilci in gasilke številnih društev že več noči ne spijo; na (severo)vzhodu države največ težav povzroča obilno deževje, na (jugo)zahodu pa močan veter. Potek dela nam je orisal Mario Greifoner, poveljnik PGD Lenart, ki od včeraj razpolaga tudi z novoustanovljenim štabom. Izpostavljamo nekaj intervencij in se hkrati zahvaljujemo vsem vpletenim gasilcem za nesebično in neomejeno pomoč, ki jo občanom Slovenskih goric nudijo ob raznovrstnih katastrofah.

Gasilci PGD Lenart so v akciji že od sobote, ko se je ob 16. uri v Močni sprožil plaz. Na teren se je odpravilo 11 operativnih gasilcev, ki so plaz zavarovali, spremljali in dodatno pokrivali pa so ga vse do ponedeljka. Deževje je takoj v začetku novega tedna poplavilo klet na Jurčičevi ulici. Nove intervencije se pojavljajo od včeraj zvečer, do 11. ure danes so gasilci PGD Lenart posredovali na kar devetih lokacijah, od katerih sta dve še zmeraj aktivni. Ostale so zaključli in zavarovali, kolikor se je iz njihove strani le dalo.

Kot omenjeno, so v PGD Lenart ustanovili štab, ki jim bo vsaj nekoliko olajšal delo:

»V štabu se preko sistema vodijo intervencije – prihodi, odhodi, zaključki vmesnih intervencij in razporejanje ekip po terenu. Zaradi večjega števila odprtih mest potrebujemo res dobro organizacijo. Žal ne morejo biti vsi povsod hkrati,«

pojasni Mario Greifoner, poveljnik PGD Lenart in doda: »Župan občine mag. Janez Kramberger je ravnokar – ker smo že tako dolgo na delu - potrdil malico, tako, da se bomo po ekipah zdaj okrepčali. Pričakovali smo upad akcij, ampak ga kar ni in ni. Tisti, ki so v službah dobili dovoljenje, prihajajo pomagat; drugi morajo nujno v službe in zato odhajajo.«

pgd lenart stab

Ob tem gasilci naprošajo občane, naj bodo strpni:

»Naj se zavedajo, da se trudimo po svojih najboljših močeh, a ne moremo biti povsod naenkrat. Prioritetno naj vsak skrbi za lastno varnost, občani naj sami izvajajo preventivne ukrepe. Če se le da, naj sami kaj rešujejo, izčrpajo kakšno vodo in podobno. Mi vsak klic sicer preverimo tudi na terenu, si ogledamo kraj dogodka, da podamo oceno, in nato preko štaba organiziramo vrstni red odpravljanja težav.«

Gasilci PGD Voličina so sporočili, da je včeraj, 16. maja, v večernih urah v njihovem kraju prišlo do dveh plazov. Eden se je sprožil na cesti v Zgornji Voličini in ob tem pretrgal vodovod, ki napaja Zavrh in Selce, drugi pa v Spodnji Voličini. Prav tako je voda zajela kletne prostore večjega bivalnega objekta v Sp. Voličini. Danes zjutraj pa so sodelovali še na intervenciji ob poplavljenem objektu v Lenartu.

Izpostavljamo nekaj intervencij v okoliških občinah

V regijskem centru za obveščanje Maribor so na območju Občine Benedikt zabeležili več dogodkov, med drugim so gasilci PGD Benedikt včeraj črpali meteorno vodo iz poplavljene kleti gostinskega objekta, prav tako so se s podobno intervencijo soočili gasilci PGD Cerkvenjak.

Tudi Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah se spopada s poplavami in plazovi. Gasilci PGD Osek so v ponedeljek, 15. maja, v popoldanskih urah s pomočjo PGD Sveta Trojica v domačem kraju delno sanirali plaz, ki se je sprožil zaradi obilice padavin, in razmočeno zemljino pokrili s PVC folijo. Naslednji dan je ekipa gasilcev vključno s poveljnikom CZ Občine Sv. Trojica opravila ogled in zavarovanje petih lokacij na območju kraja Osek. Na eni izmed lokacij so bili primorani izvesti preventivne protipoplavne ukrepe, saj je voda ogrozila stanovanjski in gospodarski objekt.

(Delno) zaprte številne ceste

Danes, 17. maja, so z društva sporočili še, da je do nadaljnega cesta Osek-Vanetina-Brengova (Bukovje) popolnoma zaprta zaradi porušitve ceste (kot posledica zemeljskega plazu). Prav tako bo zaradi poškodbe glavnega voda motena tudi oskrba s pitno vodo Mariborskega vodovoda.

Medtem je Občina Sveta Trojica prebivalce obvestila o še dveh neprevoznih cestah: zaradi plazu je zaprta občinska cesta JP 703 811 Gočova-Gočovski vrh (Rebra) - za obvoz izberite lokalno občinsko cesto LC 203 431 Gočova – Zavrh; zaradi poplav pa občinska cesta LC 203 441 Gočova-Voličina - za obvoz izberite cesto proti Lenartu.

Prav tako je zaradi zemeljskega plazu do nadaljnega delno zaprta lokalna cesta LC 203 361 (Brengova-Osek-Ločki Vrh), na meji Občine Cerkvenjak in Občine Sveta Trojica v Slov. goricah, pri hišni številki Brengova 66. Uporabnike ob tem naprošajo, da uporabijo obvoz po vzporednih cestah.

plaz sarec

Sprožilo se je že nekaj manj kot 70 plazov

O sproženih zemeljskih plazovih, ki so ponekod prekinili cestne povezave, in poplavljenih kleteh ter drugih prostorih ozrioma območjih poročajo še iz Občine Sveta Ana, Občine sveti Andraž v Slov. goricah, Občine Sveti Jurij v Slov. goricah in Občine Pesnica. Slednjo so včeraj popoldan obiskali minister Marjan Šarec, državni sekretar Rudi Medved in vršilec dolžnosti generalnega direktorja Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje Leon Behin, ki so si ogledali tamkajšnje razmere. Po dosedanjih podatkih Centra za obveščanje se je na severovzhodu Slovenije sprožilo že skoraj 70 plazov.

Dodaj komentar

Pogoji komentiranja

Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Ovtar24.si želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja.

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Ovtar24.si. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Ovtar24.si bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.

Pošlji

Ovtar24.si

Kraigherjeva ulica 4a
2230 Lenart v Slov. goricah
08 200 44 53
urednik@ovtar24.si
ISSN 3024-0050
O nas
Ostalo