Kraigherjeva ulica 4a, 2230 Lenart v Slov. goricah urednik@ovtar24.si

Med finalisti ptujskega Ex-tempore Karnevala tudi Cerkvenjačan Ivo Loren

Foto: osebni arhiv

 

Razstava finalistov 16. mednarodne likovne nagrade Ex-tempore Ptuj Karneval 2024

Tradicionalna likovna nagrada Ex-tempore Ptuj Karneval, ki jo organizirajo Kulturno umetniško društvo Art Stays, Mestna občina Ptuj in Javni zavod Ptuj, je do danes na Ptuj privabila skoraj 1500 likovnikov iz Slovenije, Italije, Avstrije, Nemčije, Romunije, Hrvaške in drugod. Gre za največji likovni dogodek v okviru tradicionalne prireditve Kurentovanje, ki se v času pusta odvija v najstarejšem slovenskem mestu.

Letos se je za nagrade potegovalo skupaj 161 avtorjev iz Slovenije, Hrvaške in Italije. Med izbranih 116 likovnih del, ki so v Galeriji Magistrat v Mestni hiši na Ptuju in v Mali galeriji Galerije mesta Ptuj razstavljene na ogled, se je s svojo umetnino uvrstil tudi slikar, kipar in umetniški fotograf Ivo Lorenčič Loren iz Brengove pri Cerkvenjaku.

Ivo Lorenčič Loren je na ptujskem Ex-tempore Karnevalu občasno sodeloval že v preteklosti. Letos se je predstavljal s sliko na platnu, z motivom na tematiko pustnih likov.

»Naslikal sem kurenta, ki plešeta na kmečkem dvorišču nekje na Dravskem polju. Spremlja ju rusa (šema, ki predstavlja dvonogo ali četveronogo žival) z dvema hudičema - parkljema, z lesenim plugom in ostalimi atributi pustnih šem. Tam v ozadju, med snežnimi krpami, pa gostoljubna gospodinja ponuja sladke pustne krofe,« delo, ki se je uvrstilo med najboljših 108, predstavi Loren.

Razstavo finalistov si lahko ogledate vse do 23. februarja. Ob njej pa je bil objavljen tudi obsežen katalog letošnje edicije z vsemi prispelimi deli.

Med prejemniki posebnih priznanj strokovne žirije se je letos znašel tudi Aleksander Fenos, s katerim smo se pred nedavnim pogovarjali o svojevrstni umetnosti grafitov. Pogovor ob kavi lahko prebereš tukaj.

Loren aktivno ustvarja že več kot 50 let

Sočasno Ivo Lorenčič razstavlja tudi v mariborski Vojašnici generala Maistra. Dotično likovno delo je nastalo v okviru pet dnevne jesenske likovne delavnice v Piranu oziroma Fiesi pod pokroviteljstvom Ministrstva za obrambo RS in omenjene vojašnice. Prav tako si lahko njegovo delo ogledate na razstavi Moja krajina z naslovom Moja vodna pokrajina, ki se seli po slovenskogoriških občinah. V preteklem letu je Ivo sodeloval še na nekaterih drugih, tudi mednarodnih, dobrodelnih likovnih srečanjih.

Umetnik je lani obeleževal častitljivih 50 let odkar se je v Cerkvenjaku, svojem rojstnem kraju, s svojimi deli prvič predstavil občinstvu. Ob tej priložnosti je v Sv. Juriju ob Ščavnici, kjer je imel pred leti tudi slikarsko-kiparski ter fotografski atelje z razstaviščem, pripravil samostojno razstavo. Ta bo, napoveduje Ivo, kmalu na ogled tudi v Avli Jožeta Hudalesa v Lenartu.

Dodaj komentar

Pogoji komentiranja

Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Ovtar24.si želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja.

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Ovtar24.si. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Ovtar24.si bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.

Pošlji

Ovtar24.si

Kraigherjeva ulica 4a
2230 Lenart v Slov. goricah
08 200 44 53
urednik@ovtar24.si
ISSN 3024-0050
O nas
Ostalo