
Zimska pravljica ustvarjalnosti v Galeriji na ogled 2025
02 december 2025ustvaril Uredništvo

Izbrane so Face leta 2025
02 december 2025ustvaril Senka Dreu

Praznični sejem v Zavrhu
30 november 2025ustvaril Aleksandra Papež
Leto dni nazaj se je delegacija iz Lenarta udeležila srečanja v Saint Léonard de Noblat v Franciji, kjer se je letos zbralo 26 delegacij iz 14 evropskih držav. V soboto, 25. maja, pa jih je z obiskom počastil podžupan Saint Leonard de Noblat in predsednik mednarodnega združenja svetega Lenarta Alexandre Mazin, ki se je mudil na enotedenskem potovanju po Sloveniji. Na kratkem obisku si je ogledal cerkev in center Lenarta in na Zavrhu poskusil domačo vinsko kapljico ter slovenskogoriško gibanico. Alexandre Mazin se je vpisal v Župnijsko kroniko, kjer je tudi napovedal prihod relikvije zaveznika sv. Lenarta, ki naj bi se zgodil drugo leto.
Alexandre Mazin se je vpisal v Župnijsko kroniko.
Kratek obisk Lenarta in Slovenskih goric je navdušil Alexandra Mazina, ki se je zasebnega potovanja po Sloveniji udeležil skupaj z mamo. »Ko sem videl, da bomo obiskali Maribor, sem kontaktiral župnika Marjana Pučka, če se lahko srečava. Videl sem že fotografije od tukaj, v naši cerkvi imamo tudi maketo vaše cerkve, ki smo jo dobili kot darilo od vaše delegacije med lanskoletnim obiskom pri nas,« je zadovoljno pripovedal Alexandre Mazin. Ob prihodu v Lenart sta ga pozdravila župan mag. Janez Kramberger in podžupan Franci Ornik, nato pa so si po ogledu cerkve sv. Lenarta skupaj z župnikom Marjanom Pučkom in Cirilom Arihom ogledali še center mesta in se podali na Zavrh.
Foto: Marjan Pučko
»Vsakič, ko obiščemo novo župnijo, posvečeno svetemu Lenartu, je lepo. Čeprav je nekaj novega, se hkrati počutim kot doma. Te vezi so zelo pomembne, ker si delimo dve stvari – delimo si svetega Lenarta in delimo si tudi Evropo. Največ krajev, posvečenih svetemu Lenartu, je v Evropi. Če hočeta obe vpleteni strani nekaj narediti, je možnosti neskončno. Delimo in sodelujemo lahko na področju kulture, športa itd., tudi mladinske izmenjave v programu Erasmus je zdaj enostavno organizirati. O tem smo se pogovarjali z župnikom Marjanom Pučkom in županom Janezem Krambergerjem,« je vtise o obiskovanju mest, ki nosijo ime Lenart povedal Alexandre Mazin in glede na dobre ter iskrene namene vseh vpletenih napovedal naslednji prihod v Lenart v Slovenskih goricah: »Naslednje leto smo povabljeni v avstrijski Bad Sankt Leonhard im Lavanttal. Ker pridemo z avtobusom, se lahko na poti nazaj za kak dan ustavimo še tukaj in delimo z vašimi ljudmi ter morda še z drugimi župnijami, posvečenimi svetemu Lenartu v Sloveniji, to skupno veselje.«
Obisk Slovenije je podžupana mesta Saint Léonard de Noblat v Franciji prepričalo in očaralo, saj je gre za mirne kraje s prijaznimi ljudmi: »Poznamo in zdaj opazujemo zgodovino na obali v zvezi z Beneško republiko pa tudi tukajšnjo zgodovino Avstro-ogrskega imperija. Tukaj je zelo lepo, nikoli še nisem bil, vendar sem prepričan, da se bom še vrnil.«
Angleški izjavi Aleksandra Mazina lahko prisluhnete tukaj:

Župan Kramberger je povedal, kaj vse so na vljudnostnem pogovoru dorekli na kratkem, dvournem obisku Slovenskih goric:
Foto: Marjan Pučko
Originalen zapis: "On 25th of May, day of saint Sophie in France, 2024, I Alexandre Mazin, while on private tour for a week in Slovenia, came here in Lenart to visit our sister parish and sister munnicipality, as President of FIL-Leo, International federation of places and asociations dedicated to saint Leonard. Last year in 2023 a delegation of Lenard visited our city and parish of Saint Leonard de Noblat (France). Next year in 2025, in september we shall be back with the holy ralics of our patron saint Leonard. Long life frendship between us!"
Prevod v slovenski jezik: »25. maja 2024, na god svete Sofije v Franciji, sem Alexandre Mazin, med enotedenskim zasebnim potovanjem po Sloveniji prišel v Lenart, da bi obiskal našo sestrsko župnijo in občino, kot predsednik FIL-Leo, mednarodne skupnosti krajev in organizacij posvečenih svetemu Lenartu. Lansko leto je naše mesto in župnijo Saint Leonard de Noblat (Francija) obiskala delegacija iz Lenarta. Prihodnje leto, v septembru 2025, bomo vrnili obisk s svetimi relikvijami našega zavetnika sv. Lenarta. Naj prijateljstvo med nami traja dolgo!«
Kot smo poročali junija 2023, se je 12-članska delegacija iz Lenarta udeležila srečanja v Saint Léonard de Noblat, vse pa kaže, da se bodo prihodnje leto ponovno srečali, tokrat z relikvijo svetega Lenarta, saj se na tak način izkazuje posebna čast, spoštovanje.