Kapela, ki nima letnice ...
06 december 2024ustvaril Marjan Toš
Po znanje na brezplačne delavnice
06 december 2024ustvaril Zmagoslav Šalamun
V Trnovski vasi letos prvič tudi božični sejem
05 december 2024ustvaril Aleksandra Papež
Občina Trnovska vas je na pobudo svojih občanov in občank pred približno petimi leti pričela z dolgotrajnim procesom spreminjanja in dopolnitve prostorskega načrta. Ta je nujno potreben predvsem zaradi številnih nepozidanih gradbenih zemljišč, pri čemer velja omeniti, da je ravno Občina Trnovska vas ena redkih oziroma edina v okolici, ki ne obračunava Nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Sprememba prostorskega načrta je resda občinski projekt, v katerem pa ima občinska uprava časovno bolj malo vpliva, saj se pogosto zaplete pri pridobivanju vseh potrebnih soglasij – teh je več kot 30 - in so potrebne dodatne študije zunanjih izvajalcev, pravi župan Alojz Benko.
»Kjer zaradi interesa občanov posežemo po novih gradbenih parcelah, nam – bi rekel upravičeno – kmetijci trdijo, da je najprej potrebno porabiti že obstoječa gradbena zemljišča.
Največji problem v Trnovski vasi je namreč ravno ta, da imamo v občini 15 hektarjev nezazidanih stavbnih zemljišč.
Hkrati naša občina leži na položnem, kvalitetnem terenu in torej nima degradiranih zemljišč, tako da kjerkoli posežemo gre v bistvu za najboljša kmetijska zemljišča,« problematiko predstavi župan Občine Trnovska vas in doda, da si z občinskim svetom želijo uvesti vseprisotno Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča:
»To je regulativa, s katero ljudi spodbujaš, da taka nezazidana zemljišča prodajo ali jih pozidajo.«
V procesu spreminjanja prostorskega načrta so naleteli tudi na nekaj nepredvidenih težav. Najprej je Direkcija RS za vode zahtevala izdelavo poplavne študije za celotno občino, kar je slednjo stalo dodatnih 40.000 evrov. »Poplavna študija je zdaj narejena, v izdelavi so elaborati. Izgleda, da ne bo večjih težav.« Ob tem čakajo na ukrep Ministrstva za naravne vire in prostor glede razpršene gradnje, saj ponekod nimajo urejenega odvoza greznične gošče, in jim ministrstvo nalaga dodatne obveznosti. Ker se občina nahaja na erozijskem in plazovitem območju, se lahko zgodi še, da bodo primorani izdelati tudi okoljsko študijo.
»Upamo, da bomo v naslednjih dveh letih le prišli do potrditve novega prostorskega načrta. Računamo, da bo celoten projekt občino stal približno 120.000 evrov,« pove Benko.
Takole pa je župan na kratko pojasnil, zakaj se s spremembo prostorskega plana že malo "mudi":