Kraigherjeva ulica 4a, 2230 Lenart v Slov. goricah urednik@ovtar24.si

Ustvarjajo prijetno okolje za občane

Občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah je tudi letos prejemnica SREBRNEGA ISSO certifikata razvojne odličnosti za leto 2024 in se je uvrstila med občine, ki ponujajo prebivalcem kakovostno raven življenja in jih odlikuje solidna in uravnotežena stopnja doseženega razvoja. Foto: ahriv občine

Županja Darja Vudler Berlak in podžupan Danilo Pučko sta pred dnevi prevzela srebrni certifikat ISSO za leto 2024, ki ga je občina prejela za uspešen razvojni položaj občine. Srebrni certifikat pridobi vsaka občina, ki doseže zelo dobro raven razvojne uspešnosti na posameznih področjih sistema ISSO. Osnova za izdajo certifikata pa je dobri rezultati analize občin ISSO za leto 2023. Na katerih področjih se je občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah najbolje odrezala in kako je k temu pripomoglo tudi kvalitetno vodenje občine smo povprašali županjo Vudler Berlak.

Zlati kamen je celovit sistem, namenjen spodbujanju in nadziranju napredka na ravni lokalne samouprave. Ta sistem združuje tri ključne elemente: konferenco Zlati kamen, Informacijski sistem ISSO ter nagrado Zlati kamen, ki se podeli občini, ki izkaže najopaznejše dosežke na določenem področju. Podjetje GV ima izdelan sistem, ki že več kot 10 let združuje in analizira kazalnike razvoja na ravni slovenskih občin. Vsako loto pod drobnogled vzamejo osem področji: demografija, učinkovitost delovanja občine, dinamike gospodarskega razvoja, stanje na trgu dela, izobrazba, življenjski standard, stopnja socialne kohezije in stopnja okoljske osveščenosti. Področja, kjer se je najbolje odrezala Občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah so bila:

  • demografija (rast števila delovnih mest - 2. mesto),
  • naravni prirast (15. mesto) in
  • Starostna struktura prebivalstva (21. mesto).

Pri tem je županja izpostavila, da se je potrebno zavedati, da je potrebno zgodnje podatke obravnavati bolj široko, saj na primer pri rasti števila delovnih mest analizirajo spremembo v petih letih v odstotkih. Res da se je število delovnih mest povečalo za kar 46 odstotkov, vendar

»pri majhnih občinah že spremembe, ki so absolutno gledano zelo majhne, povzročijo veliko nihanje relativnega kazalnika. Število delovnih mest kljub rasti ostaja zelo nizko: 177 na 1.000 prebivalcev, če je povprečje za slovenske občine 306 na 1.000 prebivalcev. A dejstvo ostaja, da je v merjenem obdobju v občini prišlo do relativno velikega skoka,« nam je pojasnila županja.

S pridobitvijo certifikata se je občina uvrstila med občine, ki ponujajo prebivalcem kakovostno raven življenja in jih odlikuje solidna in uravnotežena stopnja doseženega razvoja. Kako k temu pripomore uspešno vodenje občine pa je županja dejala, da »zagotovo ljudje izbirajo življenje v občini, ki zadovoljuje njihove potrebe. Nekateri izbirajo na način, da je vse pri roki in živijo v večjih mestih, opažam pa, da si vedno več ljudi za svoj dom izbira podeželje, kjer sicer ni čisto vse pri roki, a se to kompenzira z življenjem v miru in naravnem okolju. Na občini se sicer trudimo, da imajo občani osnovne zadeve in še kaj več, kar smo pokazali s številnimi dosedanjimi investicijami in projekti. Veliko damo tudi na družabno in društveno življenje, saj menim, da je dobra klima, druženje, sodelovanje in povezovanje med ljudmi izjemnega pomena vsako skupnost.« Jasen pokazatelj je torej naravni prirast, ki je pomemben pokazatelj »vitalnosti« kraja. Ta je v 2023 pri Svetem Andražu pozitiven in znaša 3,2, napram povprečni vrednosti za slovenske občine, ki je negativna in znaša -2,2. Tudi pokazatelj starostna struktura prebivalstva je obetaven, saj je število mladih in starih skoraj v popolnem ravnotežju.

»To je drugače kot pri večini občin. Povprečna vrednost indeksa za 212 občin je 151 – občine imajo torej največkrat precej staro prebivalstvo, pri nas pa beležimo vrednost indeksa staranja 101«, pojasnjuje Darja Vudler Berlak.

Prejeto priznanje, ki ni prvo in verjetno tudi ne zadnje za občino, je tudi potrditev, da so na dobri poti, a na lovorikah ne bodo zaspali, saj je županja povedala, da se bodo »zagotovo še naprej trudili, da ustvarjamo prijetno okolje za naše občane, prisluhnemo predvsem njim in ustvarjamo projekte po potrebi občanov. Naravni prirast in demografija je za naše območje izjemno pomembna, saj vemo, da imajo nekatere občine izjemne izzive z odseljevanjem in manjšanjem prebivalstva.

Zagotovo bomo delali na tem, da omogočamo stavbne parcele, da omogočimo vsem našim otrokom vpis v vrtec, da še naprej vzpodbujamo društva in seveda z investicijami, ki jih v prihodnjih letih ne bo malo. Želeli bi si le še malo več posluha in podpore države.«

Dodaj komentar

Pogoji komentiranja

Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Ovtar24.si želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja.

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Ovtar24.si. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Ovtar24.si bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.

Pošlji

Ovtar24.si

Kraigherjeva ulica 4a
2230 Lenart v Slov. goricah
08 200 44 53
urednik@ovtar24.si
ISSN 3024-0050
O nas
Ostalo